- Home
- Vans
- Ineos
- Grenadier Utility Wagon
- 3.0 Twin Turbo Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ineos Grenadier Utility Wagon
3.0 Twin Turbo Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£64,625.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ineos
Ineos Grenadier Utility Wagon 3.0 Twin Turbo Auto Lease
The Ineos Grenadier Utility Wagon 3.0 Twin Turbo Auto is a robust and capable diesel-powered vehicle designed for versatility and rugged performance. With a powerful 249 PS 3.0 twin turbo engine and an 8-speed automatic transmission, this 4-wheel drive utility wagon delivers exceptional power and torque for all terrain types.
Equipped with a host of advanced safety features including Automatic Emergency Braking, Lane Departure Warning, and Intelligent Speed Assistance, the Grenadier Utility Wagon ensures a safe and secure driving experience. The spacious interior offers comfort and practicality, with adjustable steering, air conditioning, and split rear seats for added convenience.
Discover the unmatched off-road capabilities of the Ineos Grenadier Utility Wagon 3.0 Twin Turbo Auto and explore the full range of features and options available. To lease this versatile diesel utility wagon, visit our Ineos Grenadier model page for more information.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Utility Trim |
| Britannia Blue |
| Specification Item |
|---|
| Nappa Leather Drivers pack |
| Specification Item |
|---|
| DAB+ |
| Infotainment System 12.3in LCD Tchscrn |
| Front USB Ports x2 |
| Pathfinder Off Road Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Front+Side+Curtain Airbags |
| Anti Lock Braking System |
| Immobiliser |
| Automatic Emergency Braking |
| Lane Departure Warning |
| Intelligent Speed Assistance |
| Driver Assistance Systems |
| Driver Drowsiness Detection |
| Advanced Anti Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Adjustable Tilt+Telescopic Steering Whl |
| Automatic Climate Control |
| Front+Rear Electric Windows |
| Cruise Control |
| 8Way Adjustable Driver Seat |
| Heavy Duty Utility Flooring+Drain Valves |
| 60/40 Split Folding Rear Seat |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking |
| Rear View Camera |
| Park Assist Rear |
| Specification Item |
|---|
| Hydraulic Power Steering |
| ECO Start/Stop |
| Heavy Duty Coil Suspension |
| ESC+ETC |
| Specification Item |
|---|
| 5 Years Unlimited Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £53,854.17 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £64,625.00 inc VAT |
| P11D Value | £64,625.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Jul 2025 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 17 |
| Boot Capacity In Litres | 1255 L |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 947 |
| Load Height | 1047 mm |
| Load Length | 890 mm |
| Load Volume | 1.25 M³ |
| Load Width | 1268 mm |
| Nose Weight | 350 KG |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.024 |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 760 KG |
| Power KW | 171.91 |
| Power PS | 249.42 |
| Rear Tyres | 947 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 947 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 13.5 m |
| Width Between Wheel Arches | 1064 mm |
| WLTP CO2 Combined | 276 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 340 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 276 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 21.7 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 26.9 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Grey+Black Leather Trim | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Black Leather Trim | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Shale Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Sterling Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Donny Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Queens Red | Metallic Paint | Included |
|
| Eldoret Blue | Solid Paint | Included |
|
| Magic Mushroom | Solid Paint | Included |
|
| Scottish White | Solid Paint | Included |
|
| Inky Black | Solid Paint | Included |
|
| Sela Green | Solid Paint | Included |
|
| Devil Red | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Smokers Pack | Option Packs | Included |
|
| Saddle Leather Drivers Pack | Option Packs | Included |
|
| Smooth Pack | Option Packs | Included |
|
| Rough Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 18in Steel Wheels | Alloy Wheels | Included |
|
| 17in Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| 17in Diamond Cut Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| 18in Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| BFGoodrich All-terrain KO2 Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Premium Sound System | Radio Equipment inc Multimedia | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Roadside Emergency Kit Plus | Interior Options | Included |
|
| Auxiliary Charge Points | Interior Options | Included |
|
| Central Stowage Box-Lockable | Interior Options | Included |
|
| Interior Utility Rails | Interior Options | Included |
|
| Compass With Altimeter | Interior Options | Included |
|
| Raised Air Intake | Interior Options | Included |
|
| High Load Auxiliary Switch Panel | Interior Options | Included |
|
| Carpet Flooring | Mats | Included |
|
| Carpet Floor Mats | Mats | Included |
|
| Heated Front Seats | Seats - Heated Front | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Heated Exterior Mirrors | Electric Door Mirrors | Included |
|
| Locking Wheel Nuts | External Features | Included |
|
| Heated Windscreen Washer Jets | External Features | Included |
|
| Access Ladder | External Features | Included |
|
| Spare Wheel Lockable Storage Box | External Features | Included |
|
| Exterior Utility Belt | External Features | Included |
|
| Rhino Gry Contrast Laddr Frm-Pwdr Coat | External Features | Included |
|
| Halo Red Contrast Ladder Frme-Pwdr Coat | External Features | Included |
|
| Integrated Heavy Duty Winch - 5.5 Tonnes | External Features | Included |
|
| Park Assist Front - PDC | Front + Rear Parking Sensors | Included |
|
| Inky Black Roof Painted | Roof Type | Included |
|
| Scottish White Roof Painted | Roof Type | Included |
|
| Fixed Towball And Electrics | Towbars | Included |
|
| 50mm Towball+Jaw+Electrics | Towbars | Included |
|
| Rear Side Windows | Windows/Glass | Included |
|
| Heat Reflecting Privacy Glass | Windows/Glass | Included |
|
| Safari Windows | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Differential Locks Front And Rear | Differential Lock | Included |
|
| Diesel Water Separator | Fuel Tank/type | Included |
|
| Power Take Off 400W | PTO (Power Take-off) | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Turbo Trialmaster Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Twin Turbo Trialmaster Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Turbo Fieldmaster Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Twin Turbo Fieldmaster Edition Auto
No online price