- Home
- Vans
- Ineos
- Grenadier Utility Wagon
- U/W 3.0 Turbo Trialmaster Edition Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Ineos Grenadier Utility Wagon
U/W 3.0 Turbo Trialmaster Edition Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Petrol
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£72,125.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Ineos
Ineos Grenadier Utility Wagon U/W 3.0 Turbo Trialmaster Edition Auto is a robust 4-wheel drive petrol SUV designed to handle challenging terrains with ease. Boasting a spacious interior and advanced safety features, this model is ideal for adventure seekers and off-road enthusiasts.
With a powerful 286PS turbo engine and 8-speed automatic transmission, the Grenadier Utility Wagon delivers exceptional performance both on and off the road. Its impressive 1255-litre boot capacity provides ample space for all your gear, making it perfect for outdoor adventures and family trips.
Experience the ultimate blend of power and practicality with the Ineos Grenadier Utility Wagon U/W 3.0 Turbo Trialmaster Edition Auto. Discover more about this rugged SUV and explore our full range of Ineos vehicles for lease.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Utility Trim |
| Britannia Blue |
| Specification Item |
|---|
| Nappa Leather Drivers pack |
| Specification Item |
|---|
| DAB+ |
| Infotainment System 12.3in LCD Tchscrn |
| Front USB Ports x2 |
| Pathfinder Off Road Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Front+Side+Curtain Airbags |
| Anti Lock Braking System |
| Immobiliser |
| Automatic Emergency Braking |
| Lane Departure Warning |
| Intelligent Speed Assistance |
| Driver Assistance Systems |
| Driver Drowsiness Detection |
| Advanced Anti Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Adjustable Tilt+Telescopic Steering Whl |
| Automatic Climate Control |
| Front+Rear Electric Windows |
| Cruise Control |
| 8Way Adjustable Driver Seat |
| Heavy Duty Utility Flooring+Drain Valves |
| 60/40 Split Folding Rear Seat |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking |
| Power Heated Exterior Mirrors |
| Park Assist Front - PDC |
| Rear View Camera |
| Park Assist Rear |
| Specification Item |
|---|
| Hydraulic Power Steering |
| ECO Start/Stop |
| Heavy Duty Coil Suspension |
| ESC+ETC |
| Specification Item |
|---|
| 5 Years Unlimited Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £60,104.17 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £72,125.00 inc VAT |
| P11D Value | £72,125.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Jul 2025 |
| Boot Capacity In Litres | 1255 L |
| Compression Ratio | 11 |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 947 |
| Load Length | 890 mm |
| Load Volume | 1.25 M³ |
| Load Width | 1268 mm |
| Nose Weight | 350 KG |
| NOX (Oxodes of Nitrogen) | 0.0154 |
| Number of Gears | 8 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 835 KG |
| Power KW | 197.06 |
| Power PS | 285.92 |
| Rear Tyres | 947 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 947 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 13.5 m |
| Width Between Wheel Arches | 1064 mm |
| WLTP CO2 Combined | 325 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 370 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 325 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 17.3 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 19.6 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Grey+Black Leather Trim | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Black Leather Trim | Leather Seat Upholstery (full only) | Included |
|
| Shale Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Sterling Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Donny Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Queens Red | Metallic Paint | Included |
|
| Eldoret Blue | Solid Paint | Included |
|
| Magic Mushroom | Solid Paint | Included |
|
| Scottish White | Solid Paint | Included |
|
| Inky Black | Solid Paint | Included |
|
| Sela Green | Solid Paint | Included |
|
| Devil Red | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Smokers Pack | Option Packs | Included |
|
| Saddle Leather Drivers Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 18in Steel Wheels | Alloy Wheels | Included |
|
| 17in Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| 17in Diamond Cut Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| 18in Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Premium Sound System | Radio Equipment inc Multimedia | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Roadside Emergency Kit Plus | Interior Options | Included |
|
| Carpet Flooring | Mats | Included |
|
| Carpet Floor Mats | Mats | Included |
|
| Heated Front Seats | Seats - Heated Front | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Locking Wheel Nuts | External Features | Included |
|
| Spare Wheel Lockable Storage Box | External Features | Included |
|
| Rhino Gry Contrast Laddr Frm-Pwdr Coat | External Features | Included |
|
| Halo Red Contrast Ladder Frme-Pwdr Coat | External Features | Included |
|
| Integrated Heavy Duty Winch - 5.5 Tonnes | External Features | Included |
|
| Inky Black Roof Painted | Roof Type | Included |
|
| Scottish White Roof Painted | Roof Type | Included |
|
| Fixed Towball And Electrics | Towbars | Included |
|
| 50mm Towball+Jaw+Electrics | Towbars | Included |
|
| Rear Side Windows | Windows/Glass | Included |
|
| Heat Reflecting Privacy Glass | Windows/Glass | Included |
|
| Safari Windows | Windows/Glass | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Petrol Fuel Filter | Fuel Tank/type | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Turbo Fieldmaster Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Twin Turbo Trialmaster Edition Auto
No online price
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier Utility Wagon 3.0 Twin Turbo Auto
No online price
Ineos Grenadier Utility Wagon
Grenadier U/W 3.0 Twin Turbo Fieldmaster Edition Auto
No online price