- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Chassis Cab
- e-BOXER 440 Heavy L3H1 Electric 22kW Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Chassis Cab
e-BOXER 440 Heavy L3H1 Electric 22kW Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£58,722.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Chassis Cab e-BOXER 440 L3H1 Electric 22kW 110 Pfs Auto Lease
Experience the Peugeot Boxer Chassis Cab e-BOXER 440 L3H1 Electric, a standout in the commercial electric vehicle segment. This model is designed to deliver exceptional performance and efficiency, making it an ideal choice for businesses looking to embrace sustainable transport solutions.
The Peugeot Boxer Chassis Cab e-BOXER 440 L3H1 Electric comes equipped with a powerful 192kW (279PS) electric motor, providing instant power delivery for a smooth driving experience. With a spacious load volume of 13m³ and a payload capacity of 1770kg, this electric commercial vehicle offers practicality and versatility for various business needs.
Explore the advanced safety features, including Intelligent Speed Assist, Lane Keeping Assist, and Traffic Sign Recognition, ensuring a secure driving experience. For businesses seeking a reliable and eco-friendly commercial vehicle, the Peugeot Boxer Chassis Cab e-BOXER 440 L3H1 Electric is the perfect choice. Discover more about the Peugeot Boxer Chassis Cab and the full range of Peugeot vans for your business requirements.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Double Silver Side Stitch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB/FM/AM |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Assist |
| MOIS+Blind Spot Information Systems |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Automatic Air Conditioning |
| 22kW On Board Charger+Mode 3Charging Cbl |
| 6 Way Driver Seat Adjustment With Lumbar |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking Deadlocks |
| Power Folding Exterior Mirror |
| Front Fog Lights |
| Higl Level Third Brake Light |
| Rear Parking Camera |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Smart Tachograph |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £47,865.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £57,438.00 inc VAT |
| P11D Value | £58,722.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 31 Mar 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 110 KWh |
| Battery Voltage | 400 V |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emissions Free Range | 261 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Miles / KWh | 2.4 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1770 KG |
| Power KW | 192.17 |
| Power PS | 278.82 |
| Rear Tyres | 629 |
| Spare Tyre | 854 |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP Electric City Range | 261 M |
| WLTP Electric Range Combined | 261 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Single Passenger Seat | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| External Rr View Mrr For Body Size Kit | External Features | Included |
|
| Loose Rear Tail Lights Ready For Assmbly | External Features | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Oversized Rear Suspensions | Suspension | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 435 Heavy L3H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi Professional
No online price
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 335 L3H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi 140 Professional
No online price
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 435 Heavy L2H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi Professional
No online price
Peugeot Boxer Chassis Cab
Boxer 335 L2H1 Chassis Cab 2.2 BlueHDi 140 Professional
No online price