- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Platform Cab
- 435 Heavy L3H1 Platform 2.2 BlueHDi Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Platform Cab
435 Heavy L3H1 Platform 2.2 BlueHDi Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£39,318.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Floor Cab 435H L3H1 Platform 2.2 BlueHDi 140 Professional Lease
The Peugeot Boxer Floor Cab 435H L3H1 Platform 2.2 BlueHDi 140 Professional is a versatile and practical commercial vehicle designed for professionals who demand reliability and efficiency in their work. With a powerful 140 PS BlueHDi diesel engine and a manual transmission, this van offers a seamless driving experience for daily tasks.
Featuring a spacious load volume of 13 cubic meters and a payload capacity of up to 1700 kg, the Boxer Floor Cab provides ample space for transporting goods and equipment with ease. The front-wheel-drive setup ensures stability and control on various road conditions, making it a dependable partner for your business needs.
Explore the Peugeot Boxer Floor Cab 435H L3H1 Platform 2.2 BlueHDi 140 Professional and discover how its practical design, advanced safety features, and efficient performance can elevate your workflow. For more information or to book a test drive, visit our Peugeot Boxer Floor Cab model page or explore our full range of Peugeot vans here.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in Colour Screen+DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Driver Attention Assist |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control+Variable Speed Limiter |
| 6 Way Driver Seat Adjustment With Lumbar |
| Electric Front Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking Deadlocks |
| Twin Lens Dr Mr Elc Adj-Htd Upper Mirror |
| Front Fog Lights |
| Higl Level Third Brake Light |
| Rear Parking Camera |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £31,695.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £38,034.00 inc VAT |
| P11D Value | £39,318.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 31 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1700 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| Rear Tyres | 87 |
| Spare Tyre | 854 |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 169 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 306 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 169 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 24.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.1 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB/FM/AM | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Single Passenger Seat | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Folding Exterior Mirror | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| External Rr View Mrr For Body Size Kit | External Features | Included |
|
| Loose Rear Tail Lights Ready For Assmbly | External Features | Included |
|
| Wheel Arches Mouldings | External Features | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Oversized Rear Suspensions | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Platform Cab
Boxer 335 L3H1 Platform Cab 2.2 BlueHDi 140 Professional
No online price