Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Van
335 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Professional Start+Stop
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£41,694.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Professional Start+Stop Lease
The Peugeot Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Professional Start+Stop is a reliable workhorse designed for practicality and efficiency. With a spacious cargo area and a powerful 140 PS BlueHDi diesel engine, this van is built to handle your daily business needs with ease.
Equipped with advanced safety features like Anti-lock Brakes, Emergency Braking System, and Lane Keeping Assist, the Peugeot Boxer Van prioritises driver security on the road. Additionally, features such as Air Conditioning, Cruise Control, and Electric Front Windows ensure a comfortable driving experience for long hours on the road.
Experience the professional-grade capabilities of the Peugeot Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Professional Start+Stop. For business owners looking for a dependable and efficient commercial vehicle, this lease offers a cost-effective solution. Learn more about the Peugeot Boxer Van and explore the full range of Peugeot vans for your commercial needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Advanced Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assist |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Front Electric Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Elec Adj+Heated Twin Lens Door Mirrors |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rear Doors |
| Rear Parking Sensors |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £33,675.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £40,410.00 inc VAT |
| P11D Value | £41,694.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 13000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 87 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 3705 mm |
| Load Volume | 13 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 1375 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 87 |
| Roof Load Limit | 150 KG |
| Spare Tyre | 87 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 165 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 243 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 165 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 30.4 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 44.8 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Interior Upgrade Pack | Option Packs | Included |
|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Easy Driving Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Black Diamond Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Air Bags+Window Air Bags | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Blnd Spt Asst+Rear Crss Path Detection | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Digital Central Rearview Mirror | Interior Mirrors | Included |
|
| Eco Leather Steering Wheel | Steering Wheels | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| Full Wheel Hub Caps | External Features | Included |
|
| Body Colour Front Bumper+Blk Skid Plate | External Features | Included |
|
| DAB Rdio Antna Intgrted Rght Extrnl Mr | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Twin Glazed Rear Doors | Rear Doors | Included |
|
| Rear View Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Glazed Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Speed Limiter 62mph | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Double Leaf Rear Suspension | Suspension | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Van
e-BOXER Van 435 L3H2 Electric 110kWh Professional
£632.29
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 435 Heavy L4H3 2.2 BlueHDi Professional
£488.10
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional EAT8 Start+Stop
£488.53
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Van
Boxer Van 435 Heavy L4H2 2.2 BlueHDi Professional
£478.96
inc VAT p/m