- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Window Van
- Glazed 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Window Van
Glazed 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Diesel
Transmission
Manual
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£44,718.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Window Van Glazed 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional Lease
Discover the Peugeot Boxer Window Van Glazed 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional, a versatile and practical commercial vehicle designed to meet your business needs. With a spacious interior and a range of safety features, this van is a reliable partner for your daily operations.
The Peugeot Boxer Window Van Glazed 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional comes equipped with advanced safety systems, including Anti-lock Brakes with ABS, Driver and Passenger Airbags, Lane Keeping Assist, and Traffic Sign Recognition. You can rely on its intelligent speed assistance and advanced emergency braking system to keep you safe on the road.
Experience the convenience of the Peugeot Boxer Window Van Glazed 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional today. Explore our full range of Peugeot commercial vehicles and find the perfect solution for your business needs. For more information, visit our Peugeot Boxer Window Van page.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 5in DAB Radio |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Intelligent Speed Assist |
| MOIS+Blind Spot Information Systems |
| Traffic Sign Recognition |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Manual Air Conditioning |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Front Electric Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Elec Adj+Heated Twin Lens Door Mirrors |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Glazed+Heated Rear Door 180 Degree |
| Rear Parking Sensors |
| Glazing To 2/3+Nearsde Sldng Side Ldn Dr |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Reinforced Susupension |
| Smart Tachograph |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £36,195.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £43,434.00 inc VAT |
| P11D Value | £44,718.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | Yes |
| Ad Blue Tank Size | 19 |
| Boot Capacity In Litres | 15000 L |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 96 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 4070 mm |
| Load Volume | 15 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Number of Gears | 6 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Valves Per Cylinder | 4 |
| Payload | 2050 KG |
| Power KW | 96.44 |
| Power PS | 139.92 |
| RDE | 2 |
| Rear Tyres | 96 |
| Roof Load Limit | 200 KG |
| Spare Tyre | 96 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 15.3 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP CO2 Combined | 192 |
| WLTP CO2 Combined Maximum | 314 g/km |
| WLTP CO2 Combined Minimum | 192 g/km |
| WLTP MPG Combined Maximum | 23.7 MPG |
| WLTP MPG Combined Minimum | 38.7 MPG |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Conversion Pack | Option Packs | Included |
|
| Handsfree Pack | Option Packs | Included |
|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB | DAB Radio - Digital Audio Broadcasting | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Air Bags+Window Air Bags | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| DAB Rdio Antna Intgrted Rght Extrnl Mr | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Rear View Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Sliding Glass in Sliding Doors | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Fixed Towing Hook | Towbars | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter 62mph | Engine Options | Included |
|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Window Van
e-BOXER Window Van 440 L4H2 Electric 110kWh Professional
£720.17
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Window Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional Start+Stop
£494.15
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi 140 Asphalt Start+Stop
No online price
Peugeot Boxer Window Van
e-BOXER Glazed Van 440 L4 Electric 22kW 110 Professional
No online price