- Home
- Vans
- Peugeot
- Boxer Window Van
- e-BOXER Glazed 440 L4 Electric 22kW 110 Profession
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Boxer Window Van
e-BOXER Glazed 440 L4 Electric 22kW 110 Profession
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£63,150.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Boxer Window Van e-BOXER Glazed 440 L4 Electric 22kW 110 Profession Lease
The Peugeot Boxer Window Van e-BOXER Glazed 440 L4 Electric 22kW 110 Profession is a standout electric commercial vehicle designed for practicality and efficiency. With its powerful 279 PS electric motor and 110 kWh battery capacity, this van is ready to tackle any job with ease.
Featuring a spacious 15m³ load volume and a payload of 1435 kg, the e-BOXER Glazed offers ample room for your cargo while maintaining exceptional power and performance. Equipped with advanced safety features like Intelligent Speed Assist and Lane Keeping Assist, this van ensures a safe and secure driving experience for you and your cargo.
Experience the future of commercial vehicles with the Peugeot Boxer Window Van e-BOXER Glazed 440 L4 Electric 22kW 110 Profession. Explore the full range of Peugeot vans to find the perfect vehicle for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Crepe Black Singl Stch Fabric |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 7in Color Touchscreen+DAB |
| USB Socket |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| ABS+EBFD+EBA |
| Driver Airbag |
| Thatcham Rolling Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Lane Keeping Assist |
| Advanced Emergency Braking System |
| MOIS+Blind Spot Information Systems |
| AVAS - Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Speed Assist |
| Traffic Sign Recognition |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Automatic Air Conditioning |
| 22kW On Board Charger+Mode 3Charging Cbl |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Front Electric Windows |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Elec Adj+Heated Twin Lens Door Mirrors |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Glazed+Heated Rear Door 180 Degree |
| Rear Parking Sensors |
| Glazing To 2/3+Nearsde Sldng Side Ldn Dr |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electric Power Steering |
| Reinforced Susupension |
| Smart Tachograph |
| Electronic Stability Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £51,555.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £61,866.00 inc VAT |
| P11D Value | £63,150.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 16 Mar 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 110 KWh |
| Battery Voltage | 400 V |
| Boot Capacity In Litres | 15000 L |
| Emissions Free Range | 262 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 629 |
| Load Height | 1932 mm |
| Load Length | 4070 mm |
| Load Volume | 15 M³ |
| Load Width | 1870 mm |
| Miles / KWh | 2.4 M/KWh |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1435 KG |
| Power KW | 192.17 |
| Power PS | 278.82 |
| Rear Tyres | 629 |
| Roof Load Limit | 200 KG |
| Spare Tyre | 629 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 14.28 m |
| Width Between Wheel Arches | 1422 mm |
| WLTP Electric City Range | 311 M |
| WLTP Electric Consumption City | 22.2 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined | 26.3 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 262 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Metallic Iron Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Graphite Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Metallic Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Expedition Grey | Solid Paint | Included |
|
| Thunder Grey | Solid Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Techno Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| All season Mud+Snow Tyres | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Front Side Air Bags+Window Air Bags | Airbags (side/lateral etc) | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Additional Remote Plip Key | Central Locking | Included |
|
| Power Folding Exterior Mirrors | Electric Folding Door Mirrors | Included |
|
| DAB Rdio Antna Intgrted Rght Extrnl Mr | External Features | Included |
|
| 270 Degree Opening Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Rear View Camera | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Sliding Glass in Sliding Doors | Side Loading Doors | Included |
|
| 2nd Sliding Side Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remove Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| Speed Limiter 56mph | Engine Options | Included |
|
| Exclusion Speed Limiter | Engine Options | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
| Smart Tachograph | Tachograph | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Boxer Window Van
e-BOXER Window Van 440 L4H2 Electric 110kWh Professional
£720.17
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Window Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional Start+Stop
£494.15
inc VAT p/m
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Glazed Van 335 L3H2 2.2 BlueHDi Professional Start+Stop
No online price
Peugeot Boxer Window Van
Boxer Glazed Van 440 L4H2 2.2 BlueHDi Professional Auto
No online price