- Home
- Vans
- Peugeot
- Expert Van
- E-Expert XL 100kW 75kWh 11kW Professional
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Expert Van
E-Expert XL 100kW 75kWh 11kW Professional
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£51,696.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot E-Expert XL 100kW 75kWh 11kW Professional Lease
Peugeot E-Expert XL 100kW 75kWh 11kW Professional: The epitome of practicality and efficiency, the E-Expert XL 100kW boasts a powerful 136PS electric motor coupled with a 75kWh battery capacity, offering emissions-free driving with a range of up to 230 miles on a single charge. Discover more about the Peugeot Expert range.
Equipped with advanced safety features like Lane Keeping Assist and Intelligent Speed Assistance, the E-Expert XL 100kW ensures a secure driving experience. Additionally, the spacious interior with customizable seating options and a 6.1m³ load volume makes it perfect for both work and leisure. Experience the future of electric mobility with the Peugeot E-Expert XL 100kW 75kWh 11kW Professional.
Explore the full range of Peugeot vans to find the perfect solution for your business needs. Contact us today to book your test drive and elevate your driving experience.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mica Grey |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| Peugeot i-Connect Infotainment System |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| 2 USB Connection+2Speakers+2Tweeters |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| ABS With EBA |
| Driver Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Driver Attention Alert |
| Advanced Emergency Braking System |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Lane Keeping Assist |
| AVAS - Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Speed Assistance |
| Specification Item |
|---|
| Height and Reach Adjustable Steering Whl |
| Manual Air Conditioning |
| 11KW On Board Charger+Mode 3Chrgng Cbl |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Electric Opertd Front Windows+One Touch |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electric Adjustable Heated Door Mirror |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rr Drs Opening 180Dgre |
| Rear Parking Sensors |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Full Steel Bulkhead With Clothes Hook |
| Electronic Power Steering |
| ESC + Hill Assist |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £42,010.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £50,412.00 inc VAT |
| P11D Value | £51,696.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 6100 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2862 mm |
| Load Volume | 6.1 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1138 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12 m |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 279 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 314 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Convertor Pack | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Camera Pack Wth Connected Navi | Option Packs | Included |
|
| Dynamic Surround View Wth Connected Nav | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Phoenix Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| 17in Steel Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Peugeot i-Connect Inftnmnt System NAV | Satellite Navigation | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 9mm Coated Anti-Slip Wooden Floor | Interior Options | Included |
|
| Front Single Passenger Seat | Seats | Included |
|
| ModuWork Dual Passnger Bench Fold Seat | Split Rear Seat/Thru Load Facility | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Tailgate Wt Heated Window+Wash-Wipe | External Features | Included |
|
| Twin Glazed Rear Drs Opening 180 | Rear Doors | Included |
|
| Camera Pack 180Deg VisionPark | Rear Parking Sensors | Included |
|
| Fixed Side Windows In Sliding Side Doors | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Polycarbonate Comfort Glazed Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
| e-PTO Elctrcl Pwr Take Off on 400V Batry | PTO (Power Take-off) | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Expert Van
Expert Van 1.5 120 Professional Start+Stop
£293.45
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
Expert Van Long 1.5 120 Professional Start+Stop
£303.26
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
E-Expert Van M 100kW 75kWh 11kW Professional
£476.02
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
E-Expert Van M 100kW 75kWh 11kW Asphalt
£508.33
inc VAT p/m