- Home
- Vans
- Peugeot
- Expert Van
- E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Asphalt
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Expert Van
E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Asphalt
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£53,946.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Expert E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Asphalt Lease
The Peugeot Expert E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Asphalt is an innovative electric van designed to meet the demands of modern businesses. With a spacious interior and advanced safety features, this van delivers a seamless driving experience.
Equipped with a powerful 100kW electric motor and a 75kWh battery capacity, the Peugeot Expert E-Expert offers impressive performance and efficiency. The van's 11kW on-board charger ensures convenient charging options for busy professionals on the go.
Experience the future of commercial vehicles with the Peugeot Expert E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Asphalt. Explore the full range of features and capabilities on the Peugeot Expert range and discover how this electric van can elevate your business operations.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mica Grey |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| 2 USB Connection+2Speakers+2Tweeters |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| Peugeot i-Connect Inftnmnt System NAV |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| ABS With EBA |
| Driver Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Blind Spot Detection |
| AVAS - Acoustic Vehicle Alerting System |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Advanced Emergency Braking System |
| Blind Spot Monitoring |
| Lane Keeping Assist |
| Intelligent Speed Assistance |
| Driver Attention Alert |
| Flankguard Detection |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height and Reach Adjustable Steering Whl |
| Manual Air Conditioning |
| 11KW On Board Charger+Mode 3Chrgng Cbl |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Electric Opertd Front Windows+One Touch |
| ModuWork Dual Passnger Bench Fold Seat |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electric Folding Door Mirrors |
| Front + Rear Park Assist |
| Front Fog Lights |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rr Drs Opening 180Dgre |
| Reversing Camera+Top Rear Vision |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Moduwork Bulkhead+Load Through Bulkhead |
| Electronic Power Steering |
| ESC + Hill Assist |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £43,885.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £52,662.00 inc VAT |
| P11D Value | £53,946.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 5300 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2512 mm |
| Load Volume | 5.3 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1210 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12 m |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 282 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 288 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 17in Phoenix Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 9mm Coated Anti-Slip Wooden Floor | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Fixed Side Windows In Sliding Side Doors | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Expert Van
Expert Van 1.5 120 Professional Start+Stop
£293.45
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
Expert Van Long 1.5 120 Professional Start+Stop
£303.26
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
E-Expert Van M 100kW 75kWh 11kW Professional
£476.02
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
E-Expert Van XL 100kW 75kWh 11kW Professional
£485.86
inc VAT p/m