- Home
- Vans
- Peugeot
- Expert Van
- E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Sport
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Expert Van
E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Sport
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£63,498.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot Expert range E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Sport Lease
Experience the Peugeot Expert range E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Sport, an electric van designed for practicality and efficiency. With a powerful 100kW (136PS) motor and a spacious cargo area, this van is perfect for businesses looking to go green without compromising on performance.
The Peugeot Expert range E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Sport comes equipped with advanced safety features, including lane-keeping assist, blind spot monitoring, and intelligent speed assistance. The interior offers comfort and convenience with heated front seats, dual-zone climate control, and a 10-inch HD touchscreen with satellite navigation.
Explore the full potential of the Peugeot Expert range E-Expert M 100kW 75kWh 11kW Sport with Gateway2Lease. Find competitive lease deals on this electric van and discover the range of Peugeot models available for your business needs. Take a step towards a more sustainable future with the Peugeot Expert range today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Black Eco Leather |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| 18in Y Spoke Alloys |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| 2 USB Connection+2Speakers+2Tweeters |
| Peugeot i-Connect Inftnmnt System NAV |
| Bluetooth Handsfree |
| Specification Item |
|---|
| Front Lateral Airbag |
| Row1 Thorax Side Airbag |
| ABS With EBA |
| Driver Airbag |
| Rolling Code Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Driver Attention Alert |
| Lane Keeping Assist |
| Driver Attention Alert Level 4 |
| Intelligent Speed Assistance |
| Blind Spot Monitoring |
| Flankguard Detection |
| AVAS - Acoustic Vehicle Alerting System |
| Blind Spot Detection |
| Perimetric+Vlmtrc Thtcm Category 1 Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height and Reach Adjustable Steering Whl |
| Dual Zone Electric Climate Control |
| 11KW On Board Charger+Mode 3Chrgng Cbl |
| Cruise Control With Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Electric Opertd Front Windows+One Touch |
| Branded Floor Mats In 1st Row |
| Heated Driver Seat |
| ModuWork Dual Passnger Bench Fold Seat |
| Specification Item |
|---|
| Keyless Entry And Start |
| Electric Folding Door Mirrors |
| Front + Rear Park Assist |
| Front Fog Lights |
| Higl Level Third Brake Light |
| Twin Unglazed Rr Drs Opening 180Dgre |
| Reversing Camera+Top Rear Vision |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Moduwork Bulkhead+Load Through Bulkhead |
| Electronic Power Steering |
| ESC + Hill Assist |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | Yes |
| Basic List Price | £51,845.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £62,214.00 inc VAT |
| P11D Value | £63,498.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Feb 2026 |
| Battery Capacity | 75 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 5300 L |
| Emissions Free Range | 219 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1397 mm |
| Load Length | 2512 mm |
| Load Volume | 5.3 M³ |
| Load Width | 1628 mm |
| Miles / KWh | 2.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 1210 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 12 m |
| Width Between Wheel Arches | 1258 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 282 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 288 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 26.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 22.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 219 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 194 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 230 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Titanium Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Full Size Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Expert Van
Expert Van 1.5 120 Professional Start+Stop
£293.45
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
Expert Van Long 1.5 120 Professional Start+Stop
£303.26
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
E-Expert Van M 100kW 75kWh 11kW Professional
£476.02
inc VAT p/m
Peugeot Expert Van
E-Expert Van XL 100kW 75kWh 11kW Professional
£485.86
inc VAT p/m