- Home
- Vans
- Peugeot
- Partner Van
- e-PARTNER M 52kWh Asphalt Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Peugeot Partner Van
e-PARTNER M 52kWh Asphalt Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£37,350.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Peugeot
Peugeot e-PARTNER M 52kWh Asphalt Auto brings advanced electric technology to the forefront of your driving experience. With its 52 KWh battery capacity and powerful 136 PS motor, this electric van delivers exceptional performance and efficiency for your daily commute or business needs.
Featuring a spacious 3.3 M³ load volume and 759 KG payload capacity, the e-PARTNER M offers practicality without compromising on power. The innovative regenerative braking system ensures maximum energy efficiency, making every journey more environmentally friendly.
Experience the future of electric mobility with the Peugeot Partner Van range. Discover more about Peugeot's electric vehicles on our Peugeot van range page.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curitiba Grey |
| Ice White |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| 2Speakers+2Tweeters+2xUSB |
| Peugeot iConnect Infotainmnt System NAVI |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Side/Curtain Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Immobliser |
| Front Passengers Airbag |
| Automatc Actvtn Hazard Wrng Lgts |
| Blind Spot Detection |
| Advance Emergency Braking System |
| Intelligent Speed Assistance |
| Flankguard Detection |
| Drivr Attntn Alrt Lvl 4+Drv Mntrng Cmra |
| Lane Keeping Assist |
| Perimetric+Volumetric Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height and Reach Adjustable Steering Whl |
| Manual Air Conditioning |
| Mode 3 Type 2 Charging Cable |
| Crusie Cntl+Programmable Speed Limiter |
| 6Way Drv Rech Rke Height Adjtbl Seat Lmb |
| Electrcly Operatd Frnt Windws 1Tuch Fact |
| Carpeted Floor In Cabin |
| Two Way Foldable Outer Seat |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking + Deadlocks |
| Electric Adj Fldng Dr Mrrs+Tmprtre Snsr |
| Dynamic Surround View |
| Front+Rear Parking Distance Sensors |
| Front Fog Lights |
| Rear Parking Sensors |
| Nearside Sliding Side Door |
| Specification Item |
|---|
| Load Through Bulkhead |
| Electric Power Steering |
| ESC+Hill Start+Hill Assist |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year/100 000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £30,055.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £36,066.00 inc VAT |
| P11D Value | £37,350.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 23 Jan 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3300 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 634 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1200 mm |
| Load Length | 1817 mm |
| Load Volume | 3.3 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 759 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 634 |
| Spare Tyre | 634 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Flr Trim Non Skid Wood | Interior Trim Options | Included |
|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Access And Go Pack | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Alloy TARANAKI Style | Alloy Wheels | Included |
|
| Full SIze Steel Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Driver Assist GSRV 2.2 | Safety and Driver Assistance | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 11 kW Tri Phase On Board Charger | Charging Cable | Included |
|
| ePTO 400v Plug+Electric Socket | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Peugeot Partner Van
Partner Van 1.5 BlueHDi 100 Professional Plus
£252.30
inc VAT p/m
Peugeot Partner Van
Partner Van XL 1.5 BlueHDi 130 Asphalt EAT8
£398.34
inc VAT p/m
Peugeot Partner Van
Partner Van M 1.5 BlueHDi 130 Asphalt EAT8
£385.88
inc VAT p/m
Peugeot Partner Van
Partner Van XL 1.5 BlueHDi Professional Plus EAT8
£386.66
inc VAT p/m