- Home
- Vans
- Citroen
- Berlingo Van
- e-BERLINGO M 52kWh Enterprise Plus Auto
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO M 52kWh Enterprise Plus Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
2 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£36,035.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Citroen
Citroen e-BERLINGO M 52kWh Enterprise Plus Auto Lease
Citroen e-BERLINGO M 52kWh Enterprise Plus Auto is a forward-thinking electric van designed for efficiency and practicality. With a powerful 136 PS electric motor and a spacious 3.3 cubic metres load volume, this van is built to meet your business needs with ease.
Featuring advanced safety and driver assistance systems like Lane Keep Assist and Intelligent Speed Assistance, the e-BERLINGO M ensures a secure driving experience. The 52 kWh battery provides a WLTP Electric Range Combined of up to 213 miles, making it ideal for urban deliveries and daily commutes. Explore the Citroen Berlingo Van for more details.
With a turning circle of just 10.8 metres and excellent load dimensions, the Citroen e-BERLINGO M 52kWh Enterprise Plus Auto is a versatile and cost-effective choice for businesses looking to reduce emissions and operating costs. Discover the full range of Citroen vans to find the perfect fit for your commercial needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Curitiba Grey |
| Icy White |
| Specification Item |
|---|
| AM+FM+DAB Digital Radio |
| 2 USB Connection+2Speakers+2Tweeters |
| My Citroen Drive Play Plus Audio System |
| 10in HD Colour Touchscreen |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Side Airbag |
| Curtain Airbags |
| ABS+EBA+EBFD |
| Driver Airbag |
| Transponder Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Advanced Emergency Braking System |
| Connect Box Emergency+Assistance System |
| Drivr Attntn Alrt Lvl 4+Drv Mntrng Cmra |
| Lane Keep Assist |
| Intelligent Speed Assistance |
| High Beam Assist |
| Acoustic Vehicle Alert System |
| Specification Item |
|---|
| Height+Reach Adjustable Steering Wheel |
| Air Conditioning |
| Type 2 Mode 3 Charging Cable |
| Cruise Control With Progrmble Speed Lmtr |
| 6Way Adjstbl Driver Seat Lumbr Adjustm |
| One-Touch Electric Front Window |
| Carpet Floor In Cabin |
| Load Through Hatch |
| Specification Item |
|---|
| Remote Central Locking and Deadlocking |
| Electric Adj Door Mirrors |
| High Level 3rd Brake Light |
| Rear Parking Sensor |
| Nearside Sliding Side Loading Door |
| Specification Item |
|---|
| Electric Power Assisted Steering |
| Electronic Stability Control |
| Specification Item |
|---|
| 3Yr/100000 Miles Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £28,955.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £34,746.00 inc VAT |
| P11D Value | £36,035.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 23 Jan 2026 |
| Ad Blue | No |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3300 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 634 |
| Government Grant Applicable (for Electric Vehicles) | Yes |
| Load Height | 1200 mm |
| Load Length | 1817 mm |
| Load Volume | 3.3 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.09 M/KWh |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 759 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Rear Tyres | 634 |
| Spare Tyre | 634 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.8 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perla Nera Black | Metallic Paint | Included |
|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Cumulus Grey | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Access And Go Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Starlit Style Alloys | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| My Citroen Drive Plus | Radio Equipment inc Multimedia | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Perimetric+Volumetric Alarm | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 11kW Bi-Directional 3 Phse Onbrd Chrge | Charging Cable | Included |
|
| ePTO - 400v Plug Electric Socket | Charging Cable | Included |
|
| Non Skid Wood Floor Trim | Interior Options | Included |
|
| Advanced Comfort Seat Pack | Seats | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Asymmetrical Glzd Rr Doors+Rr Wiper | Rear Doors | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Window In Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO Van XL 52kWh Driver Auto
£446.77
inc VAT p/m
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO Van M 52kWh Driver Auto
£433.06
inc VAT p/m
Citroen Berlingo Van
e-BERLINGO Van XL 52kWh Enterprise Plus Auto
£431.53
inc VAT p/m
Citroen Berlingo Van
Berlingo Van 1.5 D XL 130PS Driver EAT8
£400.81
inc VAT p/m