- Home
- Vans
- Vauxhall
- E Combo Cargo
- Combo Electric XL H1 2300 100 52kWh Prme+
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric XL H1 2300 100 52kWh Prme+
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£37,794.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Combo Electric XL H1 2300 100 52kWh Prme+ Lease
The Vauxhall Combo Electric XL H1 2300 100 52kWh Prme+ is a versatile electric van designed for practicality and efficiency. With its spacious interior, advanced safety features, and zero-emissions driving, this model is ideal for businesses looking for a reliable and eco-friendly vehicle.
Equipped with a powerful 136 PS electric motor and a 52 KWh battery capacity, the Combo Electric XL offers a range of up to 213 miles, making it perfect for urban deliveries and daily commutes. The van's innovative regenerative braking system helps maximise energy efficiency, ensuring a smooth and economical driving experience.
Experience the future of commercial transportation with the Vauxhall Combo Electric XL H1 2300 100 52kWh Prme+. Learn more about its features and specifications on the Vauxhall Combo Electric XL page and explore the full range of Vauxhall vehicles for your business needs.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mistral Grey |
| Kaolin White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| Multimedia Pro+10inch Touchscreen |
| 2 Speaker+2 Front Tweeters |
| 2 USB Connection |
| AM/FM Radio |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Side Impact Airbags |
| Curtain Airbag |
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Advance Emergency Braking System |
| Driver Attention Alert |
| AVAS- Acoustic Vehicle Alerting System |
| Intelligent Speed Assistance |
| Lane Keep Assist |
| Specification Item |
|---|
| Reach/Rake Steering Column Adjustable |
| Air Conditioning |
| Mode 3 7.4KW Cable |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Driver Seat 6 Way Adj+Lumbar Support |
| Elctrc Front Windows+One Touch Facility |
| Carpet Floor |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electrically Adjstble Heated Door Mirror |
| High Level Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rear Doors |
| Rear Parking Distance Sensor |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Load Through Bulkhead |
| Speed Sensitive Electric Pwr Strng Stm |
| Front and Rear Suspension |
| ESP+Traction Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £30,500.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £36,600.00 inc VAT |
| P11D Value | £37,794.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3900 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1270 mm |
| Load Length | 2167 mm |
| Load Volume | 3.9 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 691 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.4 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range | 304 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Pearl Black | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Worksite Kit Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Viana Style Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Remote Control Ultrasonic Alarm System | Vehicle Security | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Mode 3 11 kW Bi Directional Cable | Charging Cable | Included |
|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Options | Included |
|
| ePTO 400v Plug And Electric Socket | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Access and Go Pack | Central Locking | Included |
|
| Glazed Asymmetric Rear Door | Rear Doors | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Glazed Window In Bulkhead | Bulkheads | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo XL H1 2300 100kW 52kWh Pro
£440.18
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo XL H1 2300 100 52kWh Prme+
£423.16
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo H1 2300 100kW 52kWh Pro
£432.91
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo H1 2300 100kW 52kWh Prme+
£415.86
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo News & Blogs
28th Dec 2023