- Home
- Vans
- Vauxhall
- E Combo Cargo
- Combo Electric XL H1 2300 100kW 52kWh Pro
Vehicle images are for illustrative purposes only.
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric XL H1 2300 100kW 52kWh Pro
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
4 doors, 3 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£39,354.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Vauxhall
Vauxhall Combo Electric XL H1 2300 100kW 52kWh Pro Lease
The Vauxhall Combo Electric XL H1 2300 100kW 52kWh Pro is a versatile and efficient electric van designed for practicality and performance. With a spacious load volume of 3.9m³ and a payload capacity of 691kg, it is perfect for businesses looking for a reliable and eco-friendly fleet solution.
Equipped with a powerful 136PS electric motor and a 52kWh battery capacity, the Combo Electric XL offers impressive acceleration and a WLTP Electric Range of up to 213 miles. The van also features advanced safety and driver assistance systems, including Lane Keep Assist and Blind Spot Detection, ensuring a secure driving experience.
Explore the full range of Vauxhall vans to discover more electric and efficient models for your business needs. Upgrade your fleet with the Vauxhall Combo Electric XL H1 2300 100kW 52kWh Pro and experience the future of commercial vehicles today.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Mistral Grey |
| Kaolin White |
| Specification Item |
|---|
| DAB Digital Radio |
| 2 Speaker+2 Front Tweeters |
| 2 USB Connection |
| AM/FM Radio |
| Mutimedia Pro Navi+10in Tchscrn |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Curtain Airbag |
| Side Impact Airbags |
| Anti-Lock Braking System |
| Driver Airbag |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Front Passenger Airbag |
| Advance Emergency Braking System |
| Driver Attention Alert |
| Intelligent Speed Assistance |
| Lane Keep Assist |
| Blind Spot Detection |
| AVAS- Acoustic Vehicle Alerting System |
| Remote Control Ultrasonic Alarm System |
| Specification Item |
|---|
| Reach/Rake Steering Column Adjustable |
| Air Conditioning |
| Mode 3 7.4KW Cable |
| Cruise Control + Speed Limiter |
| Driver Seat 6 Way Adj+Lumbar Support |
| Elctrc Front Windows+One Touch Facility |
| Carpet Floor |
| Specification Item |
|---|
| Remote Control Central Deadlocking |
| Electrically Foldable Door Mirrors |
| Front And Rear Parking Distance Sensors |
| Front Fog Lights |
| High Level Brake Light |
| Unglazed Asymmetric Rear Doors |
| Visiopark 180 Degree Rear Parking Camera |
| Dynamic Surround View |
| Twin Sliding Side Doors |
| Specification Item |
|---|
| Load Through Bulkhead |
| Speed Sensitive Electric Pwr Strng Stm |
| Front and Rear Suspension |
| ESP+Traction Control |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £31,800.00 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £38,160.00 inc VAT |
| P11D Value | £39,354.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 01 Apr 2026 |
| Battery Capacity | 52 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 3900 L |
| Emissions Free Range | 213 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Load Height | 1270 mm |
| Load Length | 2167 mm |
| Load Volume | 3.9 M³ |
| Load Width | 1527 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 3 |
| Payload | 691 KG |
| Power KW | 93.64 |
| Power PS | 135.86 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 11.4 m |
| Width Between Wheel Arches | 1229 mm |
| WLTP Electric City Range | 304 M |
| WLTP Electric City Range Maximum | 243 M |
| WLTP Electric City Range Minimum | 304 M |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 21.7 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.4 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 213 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 180 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 219 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Kiama Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Pearl Black | Metallic Paint | Included |
|
| Quartz Silver | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Cargo Pack | Option Packs | Included |
|
| Winter Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| 16in Viana Style Alloy | Alloy Wheels | Included |
|
| Spare Wheel | Wheels + Tyres | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Mode 3 11 kW Bi Directional Cable | Charging Cable | Included |
|
| Floor Trim Non Skid Wood | Interior Options | Included |
|
| ePTO 400v Plug And Electric Socket | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Access and Go Pack | Central Locking | Included |
|
| Offside Sliding Side Loading Door | Side Loading Doors | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo XL H1 2300 100kW 52kWh Pro
£440.18
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo XL H1 2300 100 52kWh Prme+
£423.16
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo H1 2300 100kW 52kWh Pro
£432.91
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo
Combo Electric Cargo H1 2300 100kW 52kWh Prme+
£415.86
inc VAT p/m
Vauxhall E Combo Cargo News & Blogs
28th Dec 2023