Vehicle images are for illustrative purposes only.
Toyota C-Hr+
123kW 58kWh Icon Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£34,429.99
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Toyota
Toyota C-Hr+ 123kW 58kWh Icon Auto: This electric powerhouse combines style, comfort, and cutting-edge technology for a premium driving experience. With a sleek design and advanced features, the C-Hr+ stands out in the electric vehicle market.
Equipped with a 57.7 KWh battery capacity and 115 kW of power, the C-Hr+ delivers a smooth and efficient performance. The spacious interior, including leather seat upholstery and 416 litres of boot capacity, ensures a comfortable and convenient ride for you and your passengers.
Experience the future of driving with the Toyota C-Hr+. Explore more Toyota models here.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Black Fabric+Synthetic Leather |
| Cement Grey Metallic |
| Specification Item |
|---|
| 18in 5 Double Spoke Alloy |
| Specification Item |
|---|
| 6 Speakers |
| Front+Rear USB C Connector x2 |
| 14in Toyota Smart Connct Multimeda Systm |
| Toyota Touch 2+Go Navigation |
| Bluetooth |
| Specification Item |
|---|
| Driver Knee Airbag |
| SRS Curtain Shld+Frnt Cntr St Airbags |
| Driver Side Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Side Airbag |
| Lane Trace Assist |
| Lane Departure Alert With Steering Cntrl |
| Emergency Driving Stop System |
| Safe Exit Assist |
| Blind Spot Monitor |
| Road Sign Assist |
| Pre Collision System+Pedestrian |
| Driver Monitoring Camera |
| Rear Cross Traffic Alert+Brake Assist |
| Acoustic Vehicle Alert System |
| Specification Item |
|---|
| Manual Tilt And Telescopic Steerng Wheel |
| Remote Air Conditioning System |
| Dual Zone Automatic Air Conditioning |
| Mode 2 6M 3Pin Charge Cable |
| Intelligent Adptv Cruise Control |
| Manl Height Adj Drvr St+Lmbr Sprt |
| Floor Mats |
| Pwr Hight Adj Drv St+Lumbr Suprt |
| Heated Front Seats |
| 60 40 Split Folding 2nd Row Rear Seat |
| Specification Item |
|---|
| Smart Entry+Push Button Start |
| Elec Pwr Adj Htd Door Mirrors |
| Reversing Camera |
| Specification Item |
|---|
| Double Wishbone Rear Suspension |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £28,003.33 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £33,604.00 inc VAT |
| P11D Value | £34,429.99 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 05 Jan 2026 |
| Battery Capacity | 57.7 KWh |
| Battery Voltage | 289 V |
| Boot Capacity In Litres | 416 L |
| Emissions Free Range | 283 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1082 |
| Load Height | 1174 mm |
| Load Length | 1835 mm |
| Load Width | 1502 mm |
| Miles / KWh | 4.9 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Power KW | 115.3 |
| Power PS | 167.29 |
| Rear Tyres | 1082 |
| Roof Load Limit | 75 KG |
| Spare Tyre | 854 |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 5.9 m |
| WLTP Electric Consumption Combined | 13.5 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 283 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Mineral Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Galaxy Black Metallic | Metallic Paint | Included |
|
| Bi-Tone Metallic Paint | Metallic Paint | Included |
|
| Platinum White Pearl | Special Paint | Included |
|
| Metal Oxide | Special Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Essential Protection Pack Customisation | Option Packs | Included |
|
| Style Pack Customisation | Option Packs | Included |
|
| Pet Pack Customisation | Option Packs | Included |
|
| Protection+ Pack Customisation | Option Packs | Included |
|
| Platinum Pack Customisation | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Safety Hammer Customisation | Interior Options | Included |
|
| Dog Hammock Customisation | Interior Options | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Scuff Plates Customisation | External Features | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Toyota C-Hr+
C-Hr+ 5 Door 165kW 77kWh Design Auto
£269.96
inc VAT p/m
Toyota C-Hr+
C-Hr+ 5 Door 165kW 77kWh Excel Auto
£307.21
inc VAT p/m
Toyota C-Hr+
C-Hr+ 5 Door 165kW 77kWh Excel Premium Pack Auto
£316.43
inc VAT p/m
Toyota C-Hr+
C-Hr+ 5 Door 165kW 77kWh Design 20IN Alloy Auto
£308.14
inc VAT p/m
Toyota C-Hr+ News & Blogs
21st Nov 2025