Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volvo EX30
200kW 51kWh Core P5 Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2027
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£35,595.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volvo
Volvo EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto Lease
The Volvo EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto is an electric vehicle designed to deliver a seamless driving experience with its powerful 187kW motor and 272 PS output. With a spacious 700-litre boot capacity and comfortable seating for five, it offers both practicality and performance in one sleek package.
Equipped with advanced safety features like lane-keeping aid, driver alert control, and collision avoidance systems, the Volvo EX30 ensures a secure and confident drive every time. The inclusion of adaptive cruise control and rear park assist camera further enhances the overall driving experience.
Experience the future of driving with the Volvo EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto. Explore more about this innovative electric vehicle and the full range of Volvo models on our model page and discover the latest advancements in sustainable motoring.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Indigo Textile And Nordico Upholstery |
| Vapour Grey |
| Specification Item |
|---|
| 18in 5 Spoke Alloy Wheels |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 4 Speakers |
| 2 x Front Type C USB Sockets |
| High Performance Audio |
| Google Automative Services+Navigation |
| Bluetooth Handsfree System |
| Specification Item |
|---|
| Inner Driver Seat Side Airbag |
| Inflatable Curtains - Full Length |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbags |
| Child Locks Rear Door |
| Collision Avoidance At Intersection |
| Speed Limiter |
| Side Impact Protection System |
| Seatbelt Petensioners And Lad Lmtrs Frnt |
| Road Sign Information |
| Lane Keeping Aid |
| Blind Spot Information + Steer Assist |
| Driver Alert Control |
| Warning Triangle |
| Run-Off Road Mitigation |
| Intelligent Speed Assist |
| Collision Avoidance And Mitigation |
| Road Side Information |
| Rear Collision Warning And Mitigation |
| Hill Start Assist |
| Forward Collision Warning |
| Driver Understanding System |
| Cross Traffic Alert With Brake Support |
| Rain Sensor |
| Door Opening Alert |
| WHIPS - Whiplash Protection System |
| Tyre Pressure Monitoring System |
| Anti-Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustbl Steerng Column |
| 1Zone Electronic Climate Cntrl |
| 5m Type 2 Mode 3 Charge Cable |
| Adaptive Cruise Control |
| Height Bkrsrt Recline Adjustbl Drvr Seat |
| Floor Mats |
| Specification Item |
|---|
| Digital Key |
| Auto Folding Heated Frmls Power Door Mir |
| Front And Rear Radar + Front Vision Cam |
| Front/Rear Park Assist |
| Rear Park Assist Camera |
| Specification Item |
|---|
| Comfort Chassis |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £28,995.83 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £34,795.00 inc VAT |
| P11D Value | £35,595.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 17 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 51 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 700 L |
| Emissions Free Range | 209.4 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1028 |
| Load Height | 623 mm |
| Load Length | 1340 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 370 KG |
| Power KW | 187.28 |
| Power PS | 271.72 |
| Rear Tyres | 1028 |
| Roof Load Limit | 75 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.7 m |
| Width Between Wheel Arches | 994 mm |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 17.8 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.1 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 209.4 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 201.3 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 209.4 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Crystal White | Metallic Paint | Included |
|
| Cloud Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Sand Dune | Metallic Paint | Included |
|
| Onyx Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Climate Pack | Option Packs | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core Single Motor Auto
£264.25
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus Single Motor Extnd Range Auto
£296.86
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus P5 Long Range Auto
£325.42
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto
£284.90
inc VAT p/m
Volvo EX30 News & Blogs
30th Mar 2026
3rd Sep 2024
13th Jul 2023