Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volvo EX30
315kW 69kWh Plus P8 Auto AWD
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2027
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£44,895.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volvo
Volvo EX30 315kW 69kWh Plus P8 Auto AWD Electric Lease
Discover the Volvo EX30 315kW 69kWh Plus P8 Auto AWD, a cutting-edge electric SUV that combines powerful performance with advanced technology. With a spacious interior and impressive safety features, this model is designed to elevate your driving experience.
Equipped with a 315kW electric motor and a 69kWh battery capacity, the Volvo EX30 delivers a seamless and exhilarating driving experience. With a WLTP electric range of 279 miles and zero emissions, this electric SUV is both environmentally friendly and efficient in its performance.
Experience the future of driving with the Volvo EX30 315kW 69kWh Plus P8 Auto AWD. Explore the full range of features, including advanced safety systems, state-of-the-art audio and communications technology, and luxurious interior design. Take a closer look at the Volvo EX30 and discover the exceptional quality and innovation that Volvo is renowned for.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Indigo Textile And Nordico Upholstery |
| Vapour Grey |
| Specification Item |
|---|
| 19in 5 Spoke Diamond Cut Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 7 Speakers |
| Harman Kardon Premium Sound |
| 2xFront And 2xRear Type C USB Sockets |
| Google Automative Services+Navigation |
| Bluetooth Handsfree System |
| Specification Item |
|---|
| Inflatable Curtains - Full Length |
| Inner Driver Seat Side Airbag |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbags |
| Forward Collision Warning |
| Lane Keeping Aid |
| Warning Triangle |
| Side Impact Protection System |
| Rain Sensor |
| Door Opening Alert |
| WHIPS - Whiplash Protection System |
| Road Side Information |
| Blind Spot Information + Steer Assist |
| Ln Ofset Truck Astnce/Oncmng Vhcl Astnce |
| Rear Collision Warning And Mitigation |
| Collision Avoidance At Intersection |
| Cross Traffic Alert With Brake Support |
| Pilot Assist |
| Lane Change Assistance |
| Road Sign Information |
| Tyre Pressure Monitoring System |
| Driver Alert Control |
| Child Locks Rear Door |
| Driver Understanding System |
| Run-Off Road Mitigation |
| Intelligent Speed Assist |
| Speed Limiter |
| Collision Avoidance And Mitigation |
| Seatbelt Petensioners And Lad Lmtrs Frnt |
| Hill Start Assist |
| Anti-Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustbl Steerng Column |
| 2Zone Electronic Climate Cntrl+Air Purfr |
| 5m Type 2 Mode 3 Charge Cable |
| Adaptive Cruise Control |
| Height Bkrsrt Recline Adjustbl Drvr Seat |
| Floor Mats |
| Heated Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Digital Key Plus |
| Auto Folding Heated Frmls Power Door Mir |
| Front/Rear Park Assist |
| Front And Rear Radar + Front Vision Cam |
| Rear Park Assist Camera |
| Specification Item |
|---|
| Comfort Chassis |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £36,745.83 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £44,095.00 inc VAT |
| P11D Value | £44,895.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 17 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 69 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 700 L |
| Emissions Free Range | 279 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 891 |
| Load Height | 623 mm |
| Load Length | 1340 mm |
| Miles / KWh | 4 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 375 KG |
| Power KW | 294.9 |
| Power PS | 427.86 |
| Rear Tyres | 891 |
| Roof Load Limit | 75 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.7 m |
| Width Between Wheel Arches | 994 mm |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 18 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.5 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 279 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 276.5 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 279.6 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Harvest Textile And Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Charcoal Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Sand Dune | Metallic Paint | Included |
|
| Onyx Black | Metallic Paint | Included |
|
| Crystal White | Metallic Paint | Included |
|
| Cloud Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Seat Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Tinted Rear Windows | Windows/Glass | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core Single Motor Auto
£264.25
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus Single Motor Extnd Range Auto
£296.86
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus P5 Long Range Auto
£325.42
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto
£284.90
inc VAT p/m
Volvo EX30 News & Blogs
30th Mar 2026
3rd Sep 2024
13th Jul 2023