Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volvo EX30
Crg 200kW 69kWh Cross Country Plus P5 Long Range A
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2027
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£43,795.01
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volvo
Volvo EX30 Crg 200kW 69kWh Cross Country Plus P5 Long Range A Lease
The Volvo EX30 Crg 200kW 69kWh Cross Country Plus P5 Long Range A embodies the future of motoring with its cutting-edge electric technology and impressive performance capabilities. This model combines a 200kW electric motor with a spacious 69kWh battery, delivering a seamless and exhilarating driving experience.
Featuring an array of advanced safety features like Collision Avoidance And Mitigation, Lane Keeping Aid, and Adaptive Cruise Control, the Volvo EX30 ensures a secure and comfortable ride for you and your passengers. With its 5 spacious seats and 700 litres of boot capacity, this electric SUV offers both practicality and comfort for your daily journeys.
Discover the Volvo EX30 Crg 200kW 69kWh Cross Country Plus P5 Long Range A at Gateway2Lease and experience the future of electric motoring. Explore more details about this model on the Volvo EX30 model page or browse the wider Volvo range to find your perfect electric vehicle.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Indigo Textile And Nordico Upholstery |
| Vapour Grey |
| Specification Item |
|---|
| 19in 5 Spoke Aero Matt Graphite Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 2xFront And 2xRear Type C USB Sockets |
| 7 Speakers |
| Harman Kardon Premium Sound |
| Google Automative Services+Navigation |
| Bluetooth Handsfree System |
| Specification Item |
|---|
| Inner Driver Seat Side Airbag |
| Inflatable Curtains - Full Length |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbags |
| Driver Understanding System |
| Hill Start Assist |
| Intelligent Speed Assist |
| Lane Keeping Aid |
| Driver Alert Control |
| Warning Triangle |
| Rain Sensor |
| Forward Collision Warning |
| Side Impact Protection System |
| Collision Avoidance And Mitigation |
| Road Side Information |
| Ln Ofset Truck Astnce/Oncmng Vhcl Astnce |
| WHIPS - Whiplash Protection System |
| Door Opening Alert |
| Blind Spot Information + Steer Assist |
| Cross Traffic Alert With Brake Support |
| Rear Collision Warning And Mitigation |
| Lane Change Assistance |
| Collision Avoidance At Intersection |
| Pilot Assist |
| Tyre Pressure Monitoring System |
| Child Locks Rear Door |
| Run-Off Road Mitigation |
| Road Sign Information |
| Speed Limiter |
| Seatbelt Petensioners And Lad Lmtrs Frnt |
| Anti-Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustbl Steerng Column |
| 2Zone Electronic Climate Cntrl+Air Purfr |
| 5m Type 2 Mode 3 Charge Cable |
| Adaptive Cruise Control |
| Height Bkrsrt Recline Adjustbl Drvr Seat |
| Floor Mats |
| Heated Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Digital Key Plus |
| Auto Folding Heated Frmls Power Door Mir |
| Front/Rear Park Assist |
| Front And Rear Radar + Front Vision Cam |
| Rear Park Assist Camera |
| Specification Item |
|---|
| Comfort Chassis |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £35,829.17 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £42,995.00 inc VAT |
| P11D Value | £43,795.01 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 17 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 69 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 700 L |
| Emissions Free Range | 287.7 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1248 |
| Load Height | 623 mm |
| Load Length | 1340 mm |
| Miles / KWh | 4.2 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 375 KG |
| Power KW | 187.28 |
| Power PS | 271.72 |
| Rear Tyres | 1248 |
| Roof Load Limit | 75 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.7 m |
| Width Between Wheel Arches | 994 mm |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 17.5 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 287.7 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 287.1 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 300.1 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Pine Wool Blend And Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Harvest Textile And Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Charcoal Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Sand Dune | Metallic Paint | Included |
|
| Onyx Black | Metallic Paint | Included |
|
| Crystal White | Metallic Paint | Included |
|
| Cloud Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Seat Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Tinted Rear Windows | Windows/Glass | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core Single Motor Auto
£264.25
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus Single Motor Extnd Range Auto
£296.86
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus P5 Long Range Auto
£325.42
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto
£284.90
inc VAT p/m
Volvo EX30 News & Blogs
30th Mar 2026
3rd Sep 2024
13th Jul 2023