Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volvo EX30
315KW 69kWh Cross Country Plus P8 Auto AWD
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2027
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£49,595.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volvo
Volvo EX30 315KW 69kWh Cross Country Plus P8 Auto AWD Lease
The Volvo EX30 315KW 69kWh Cross Country Plus P8 Auto AWD is an electric powerhouse designed for versatility and eco-friendly driving. With a massive 428 horsepower and a 69kWh battery capacity, it delivers exhilarating performance while emitting zero emissions over a range of up to 265 miles.
This all-wheel-drive SUV boasts a spacious 700-litre boot capacity, accommodating all your cargo needs with ease. Equipped with advanced safety features like lane keeping aid, collision avoidance, and adaptive cruise control, the Volvo EX30 ensures a secure and comfortable driving experience.
Experience the future of electric mobility with the Volvo EX30. Explore the full range of features and lease options on the Volvo EX30 model page and discover more sustainable driving solutions from Volvo.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Indigo Textile And Nordico Upholstery |
| Vapour Grey |
| Specification Item |
|---|
| 19in 5 Spoke Aero Matt Graphite Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| 7 Speakers |
| Harman Kardon Premium Sound |
| 2xFront And 2xRear Type C USB Sockets |
| Google Automative Services+Navigation |
| Bluetooth Handsfree System |
| Specification Item |
|---|
| Inflatable Curtains - Full Length |
| Inner Driver Seat Side Airbag |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbags |
| Cross Traffic Alert With Brake Support |
| Blind Spot Information + Steer Assist |
| Lane Change Assistance |
| Rear Collision Warning And Mitigation |
| Collision Avoidance At Intersection |
| Tyre Pressure Monitoring System |
| Pilot Assist |
| Child Locks Rear Door |
| Run-Off Road Mitigation |
| Road Sign Information |
| Speed Limiter |
| Seatbelt Petensioners And Lad Lmtrs Frnt |
| Driver Understanding System |
| Hill Start Assist |
| Intelligent Speed Assist |
| Lane Keeping Aid |
| Driver Alert Control |
| Warning Triangle |
| Rain Sensor |
| Forward Collision Warning |
| Collision Avoidance And Mitigation |
| Road Side Information |
| Side Impact Protection System |
| Ln Ofset Truck Astnce/Oncmng Vhcl Astnce |
| Door Opening Alert |
| WHIPS - Whiplash Protection System |
| Anti-Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustbl Steerng Column |
| 2Zone Electronic Climate Cntrl+Air Purfr |
| 5m Type 2 Mode 3 Charge Cable |
| Adaptive Cruise Control |
| Height Bkrsrt Recline Adjustbl Drvr Seat |
| Floor Mats |
| Heated Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Digital Key Plus |
| Auto Folding Heated Frmls Power Door Mir |
| Front And Rear Radar + Front Vision Cam |
| Front/Rear Park Assist |
| Rear Park Assist Camera |
| Specification Item |
|---|
| Comfort Chassis |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £40,662.50 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £48,795.00 inc VAT |
| P11D Value | £49,595.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 17 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 69 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 700 L |
| Emissions Free Range | 265.3 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 1248 |
| Load Height | 623 mm |
| Load Length | 1340 mm |
| Miles / KWh | 3.8 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 375 KG |
| Power KW | 294.9 |
| Power PS | 427.86 |
| Rear Tyres | 1248 |
| Roof Load Limit | 75 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.7 m |
| Width Between Wheel Arches | 994 mm |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 18 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.5 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 265.3 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 276.5 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 279.6 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Pine Wool Blend And Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Harvest Textile And Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Charcoal Nordico Upholstery | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Onyx Black | Metallic Paint | Included |
|
| Crystal White | Metallic Paint | Included |
|
| Cloud Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Sand Dune | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Seat Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Tinted Rear Windows | Windows/Glass | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core Single Motor Auto
£264.25
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus Single Motor Extnd Range Auto
£296.86
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus P5 Long Range Auto
£325.42
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto
£284.90
inc VAT p/m
Volvo EX30 News & Blogs
30th Mar 2026
3rd Sep 2024
13th Jul 2023