Vehicle images are for illustrative purposes only.
Volvo EX30
315kW 69kWh Plus Twin Motor Performance Auto
Deal Summary
Lease type
Personal Contract Hire
Lease package
Initial rental
Months = inc VAT
Contract term
Months
Annual mileage
Miles
Administration fee
inc VAT
Cashback offer
p/m
inc VATPlease request a quote
Fetching Best Price
Type of lease
Our prices and availability are subject to change, please see our terms & conditions for details.Excess mileage and damage charges may apply. Our finance partners, who are also members of the BVRLA trade body like us, adhere to fair wear and tear guidelines at the end of the contract.
Model year
2026
Doors / Seats
5 doors, 5 seats
Fuel Type
Electric
Transmission
Automatic
Paint
Based On Solid Paint
P11D value
£44,895.00
Road tax
Breakdown
Delivery
Discover more about this Volvo
Volvo EX30 315kW 69kWh Plus Twin Motor Performance Auto Lease
Volvo EX30 315kW 69kWh Plus Twin Motor Performance Auto is an exceptional electric vehicle that redefines the driving experience. With a powerful 315kW (428PS) output and a spacious interior, this model is designed to impress both on the road and in terms of comfort and convenience.
Equipped with cutting-edge safety features like Collision Avoidance, Lane Keeping Aid, and Tyre Pressure Monitoring, the Volvo EX30 ensures a secure and smooth ride every time. The 69kWh battery capacity provides an impressive emissions-free range of 279 miles, making it a practical choice for daily commutes and longer journeys.
Experience the future of driving with the Volvo EX30 315kW 69kWh Plus Twin Motor Performance Auto. Discover more about the full range of Volvo vehicles and take your driving experience to the next level.
Overview
Vehicle Specification and configuration
This section lists all the features that come as standard with the selected vehicle
| Specification Item |
|---|
| Indigo Textile And Nordico Denim Blue |
| Vapour Grey |
| Specification Item |
|---|
| 19in 5 Spoke Diamond Cut Alloy |
| Specification Item |
|---|
| DAB Radio |
| Harman Kardon Premium Sound |
| 7 Speakers |
| 2xFront And 2xRear Type C USB Sockets |
| Google Automative Services+Navigation |
| Bluetooth Handsfree System |
| Specification Item |
|---|
| Inner Driver Seat Side Airbag |
| Inflatable Curtains - Full Length |
| Driver Airbag |
| Immobiliser |
| Passenger Airbags |
| Collision Avoidance And Mitigation |
| Road Side Information |
| Road Sign Information |
| Tyre Pressure Monitoring System |
| Lane Keeping Aid |
| Intelligent Speed Assist |
| Speed Limiter |
| Cross Traffic Alert With Brake Support |
| Run-Off Road Mitigation |
| Forward Collision Warning |
| Ln Ofset Truck Astnce/Oncmng Vhcl Astnce |
| Child Locks Rear Door |
| Side Impact Protection System |
| Warning Triangle |
| Door Opening Alert |
| Lane Change Assistance |
| WHIPS - Whiplash Protection System |
| Hill Start Assist |
| Blind Spot Information + Steer Assist |
| Driver Alert Control |
| Seatbelt Petensioners And Lad Lmtrs Frnt |
| Rear Collision Warning And Mitigation |
| Collision Avoidance At Intersection |
| Driver Understanding System |
| Rain Sensor |
| Pilot Assist |
| Anti-Theft Alarm |
| Specification Item |
|---|
| Height And Reach Adjustbl Steerng Column |
| 2Zone Electronic Climate Cntrl+Air Purfr |
| 5m Type 2 Mode 3 Charge Cable |
| Adaptive Cruise Control |
| Height Bkrsrt Recline Adjustbl Drvr Seat |
| Floor Mats |
| Heated Front Seats |
| Specification Item |
|---|
| Digital Key Plus |
| Auto Folding Heated Frmls Power Door Mir |
| Front And Rear Radar + Front Vision Cam |
| Front/Rear Park Assist |
| Rear Park Assist Camera |
| Specification Item |
|---|
| Comfort Chassis |
| Specification Item |
|---|
| 3 Year / 60000 Mile Warranty |
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Key information including price, emissions and engine size.
Please note, the below values are for the standard specification only. Additional options are not taken into account.
| Special Edition | No |
| Basic List Price | £36,745.83 excl VAT |
| MRP (Manufacturer Retail Price) | £44,095.00 inc VAT |
| P11D Value | £44,895.00 |
| Insurance Group | 50 |
| Date of Introduction | 17 Mar 2026 |
| Battery Capacity | 69 KWh |
| Boot Capacity In Litres | 700 L |
| Emissions Free Range | 279.6 M |
| Emission Testing Scheme | 2 |
| Front Tyres | 891 |
| Load Height | 623 mm |
| Load Length | 1340 mm |
| Miles / KWh | 4.1 M/KWh |
| Number of Gears | 1 |
| Number of Seats | 5 |
| Payload | 375 KG |
| Power KW | 294.9 |
| Power PS | 427.86 |
| Rear Tyres | 891 |
| Roof Load Limit | 75 KG |
| Turning Circle (Kerb to Kerb) | 10.7 m |
| Width Between Wheel Arches | 994 mm |
| WLTP Electric Consumption Combined Maximum | 18 KWh/100km |
| WLTP Electric Consumption Combined Minimum | 17.5 KWh/100km |
| WLTP Electric Range Combined | 279.6 M |
| WLTP Electric Range Combined Maximum | 276.5 M |
| WLTP Electric Range Combined Minimum | 279.6 M |
| WLTP Static Values | Yes |
Vehicle Options
See all additional options that are available for the selected vehicle
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Pine Wood Blend And Nordico With Flax Deco | Upholstery (all except full leather) | Included |
|
| Crystal White | Metallic Paint | Included |
|
| Cloud Blue | Metallic Paint | Included |
|
| Sand Dune | Metallic Paint | Included |
|
| Onyx Black | Metallic Paint | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Power Seat Pack | Option Packs | Included |
|
| Option | Category | Monthly Price (inc VAT) | Add Option |
|---|---|---|---|
| Tinted Rear Windows | Windows/Glass | Included |
|
Still have questions about vehicle leasing? - Check out our full FAQ’s page
Similar Products
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core Single Motor Auto
£264.25
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus Single Motor Extnd Range Auto
£296.86
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 69kWh Plus P5 Long Range Auto
£325.42
inc VAT p/m
Volvo EX30
EX30 200kW 51kWh Core P5 Auto
£284.90
inc VAT p/m
Volvo EX30 News & Blogs
30th Mar 2026
3rd Sep 2024
13th Jul 2023